Pogotowie Międzykulturowe

Doradztwo i konsultacje dla rodzin mieszanych

Masz wiele pytań, a może dręczą Ciebie wątpliwości

Przekopujesz internet w poszukiwaniu wskazówek i podpowiedzi. Godzinami czytasz fora. Wysłuchujesz chcianych i niechcianych rad rodziny i przyjaciół, znajomych i nieznajomych. W Twoim najbliższym otoczeniu nie ma żadnej osoby, która miałaby podobne doświadczenie, ale każdy wie co on by robił na Twoim miejscu.

Głowa pęka od nadmiaru sprzecznych ze sobą informacji. Nie masz już siły czytać fora, głowić się nad cudzymi historiami, angażować się w cudze dramaty i przymierzać na siebie cudze życie. Chcesz już wreszcie wiedzieć, jak masz przeżywać swoje własne!

Prywatne problemy z wielokulturowością mogą mieć tysiące twarzy

To modne ładne słowo pięknie wygląda na okładkach kolorowych magazynów, na afiszach imprez i w Twoim CV. I zupełnie inaczej odczuwa się wielokulturowość, kiedy nagle wkracza do Twojego PRYWATNEGO ŻYCIA.

Ale o co właściwie chodzi?

Poznałam na wakacjach bardzo inteligentnego przystojnego Turka, który mieszka w Niemczech. Chciałabym go bliżej poznać, ale cała rodzina jest uprzedzona: muzułmanin, emigrant, zepsuje mi życie... Ale ja nigdy nie spotkałam tak wartościowego mężczyzny! Rozwijać tę znajomość czy nie?...
Mój syn wyznaczył datę ślubu z Azerbejdżanką. Lubię tę dziewczynę, ale wolałabym mięć synową Polkę. Syn się obraża i domaga się deklaracji: akceptuję narzeczoną czy nie. Wiem, że muszę ją zaakceptować, ale jak przełamać tę barierę?..
Jestem katoliczką, a narzeczony jest prawosławny. Wiemy, że Bóg jest jeden, a katolicy i prawosławni są chrześcijanami. Nasza wiara jest wspólna, wszystkie różnice są sztuczne! Chcemy się pobrać i mieć ślub kościelny, ale nie możemy ustalić czy w kościele, czy w cerkwi. Nie wiemy co robić, jak to rozwiązać?
Mieszkam w Anglii z mężem Anglikiem, mamy dwójkę dzieci. Od chwili narodzin rozmawiałam z dziećmi tylko po polsku, a mąż tylko po angielsku. Dzieci poszły do przedszkola i... przestały mówić po polsku. Dziadkowie nie są w stanie się porozumieć z wnukami, a dzieci nie chcą używać polskiego. Co mogę teraz zrobić?
Wydaje mi się, że mój mąż Japończyk ma depresję. Chciałabym, żeby poszedł do psychologa, ale czy europejscy psycholodzy są w stanie mu pomóc?
Firma wysłała mnie w roczną delegację do Korei Południowej, gdzie poznałem kobietę mojego życia, Koreankę. Postanowiłem zabrać ją do Polski i założyć z nią rodzinę, a ona przyjęła tę propozycję. Jednak dotarło do mnie, że nie wiem czego się spodziewać po jej przyjeździe. W jaki sposób mogę się na niego przygotować?
Po kilku latach małżeństwa przestało nam się układać. Czuję, że się od siebie odsuwamy, mąż Tunezyjczyk jest co raz bardziej oziębły, spędza więcej czasu ze swoimi rodakami niż ze mną. Chcę ratować małżeństwo, ale nie wiem jak. Mąż absolutbnie nie chce iść do psychologa. Co robić?
Po urodzeniu dziecka pojawiły się napięcia w małżeństwie. Byliśmy u kilku psychologów. Jednak każdy mówił, że mąż jest cudzoziemcem i muzułmaninem, że na pewno mamy jakieś problemy religijne. Oni się na tym nie znają i nie chcą podjąć się terapii. Gdzie szukać pomocy?

Paradoksalnie, z podobnymi sytuacjami człowiek najczęściej zostaje sam na sam. Chyba że na co dzień przebywa w środowisku międzynarodowym i wielokulturowym, gdzie takie problemy są na porządku dziennym, gdzie kwitnie wymiana doświadczeń. Jednak takie układy należą jeszcze dzisiaj w Polsce do rzadkości.

POGOTOWIE MIĘDZYKULTUROWE
to mój autorski program wsparcia informacyjnego osób, w których życie prywatne niespodziewanie wkroczyła „wielokulturowość”.

Wychodzę z założenia, że problemy międzykulturowe da się rozwiązać!

Jest to jedynie kwestia włożonego w to wysiłku.

Nie tylko międzykulturowość!

Zdarzają się też sytuacje, kiedy nieporozumienia kulturowe szczególnie niefortunnie łączą się z czynnikiem osobowościowym, zdrowotnym i środowiskowym.

W trakcie konsultacji uzyskasz wskazówki na temat sposobów rozwiązania swojego problemu, nawet jeżeli sytuacja wychodzi poza ramy «międzykulturowości».

dr Tatiana Wojtas