Uczyć się rosyjskiego u Rosjanki

Urodziłam się w Rosji. Spędziłam w tym kraju dzieciństwo i ukończyłam studia. Jestem normalną, zwykłą Rosjanką z krwi i kości, a rosyjski jest moim językiem ojczystym. Znam mój język ojczysty dobrze, lubię go, ciągle go poznaję, uwielbiam w nim pisać, rozkoszuje się grą stylistyczną dobrych pisarzy rosyjskich, sama też nie stronię zabaw językowych.

Na studiach filologicznych w Moskwie nauczyłam się sztuki uczenia innych języka, zarówno swojego ojczystego jak obcego. Sama uczyłam się wielu języków obcych, nie tylko europejskich, dlatego wiem czym jest nauka języka również z perspektywy uczącego się.

Od dziesięciu lat mieszkam w Polsce. Wypracowałam swoje sposoby na naukę Polaków języka rosyjskiego. W pracy lektora wykorzystuję swoją "wrodzoną rosyjskość", wiedzę i umiejętności profesjonalnego filologa i praktykującego tłumacza oraz własne doświadczenie uczenia się języka polskiego. Wiem, jak uczyć rosyjskiego Polaków, jakie błędy notorycznie popełniają, czego z pierwszego podejścia nie rozumieją, w jakich konstrukcjach gramatycznych się plączą i nawet jakie słówka z jakimi im się najczęściej mylą! O moich zasadach nauczania przeczytasz tutaj.

Wiem, co to znaczy, poznawać obcy język i kulturę od wewnątrz i chętnie się tą wiedzą podzielę. Doskonale pamiętam, jak się czuje człowiek, który nie może zrozumieć, dlaczego wszyscy się śmieją. Przecież rozumie wszystkie słowa... tylko nie sens. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne jest wczuć się w język obcy. Wiem, jak nauczyć tego nieuchwytnego "tła". Może, to się nie przyda na egzaminie... Ale jakie to jest ciekawe!

Zastanawiasz się, czy chcesz uczyć się rosyjskiego? Zapraszam tutaj.

dr Tatiana Wojtas